Laserowa inwentaryzacja 3D

Technika skanowania laserowego 3D zapewnia wierne odwzorowanie trójwymiarowych obiektów rzeczywistych w wirtualnej przestrzeni CAD.

Nasze kompetencje w zakresie budowy mostów

SKANOWANIE 3D BUDYNKÓW I INSTALACJI (LASERSCANING)

Inwentaryzacja 3D dokonywana za pomocą skanera 3D jest to, najprościej ujmując, najnowsza technologicznie, najdokładniejsza, najszybsza i bezinwazyjna metoda zbierania danych na temat budynku.

Wynikiem skanowania z różnych miejsc (które trwa dosłownie kilka minut) są dane pomiarowe – miliony punktów pomiarowych – które tworzą, tzw. chmurę punktów. Po wstępnej obróbce, polegającej na „nałożeniu” wyniku pomiaru, bardzo szybko możemy otrzymać wizualizację danego obiektu. Skanowanie tą metodą może być wykorzystane w wielu rodzajach obiektów, od linii telegraficznych i ciągów komunikacyjnych, poprzez obiekty przemysłowe, inżynieryjne i ich instalacje, aż po obiekty zabytkowe.

W naszej pracy stosujemy skanery znanej i renomowanej firmy Laica Geosystems, charakteryzujące się wysoką wydajnością (skanujące do 1 mln punktów na sekundę) i bardzo dobrą dokładnością na duże odległości. Z wykorzystaniem Leica TruView, pluginu dla przeglądarki Internet Explorer, mamy możliwość otwierania, podglądania, mierzenia i komentowania chmury punktów przez Internet. Ponadto, w zakresie wykorzystywanej technologii, sprzętu i wiedzy współpracujemy z jedną z największych firm europejskich w tej branży, Bestand 3D z Niemiec.

MODELOWANIE CAD 3D ZESKANOWANYCH OBIEKTÓW

Oczywiste jest, iż sam proces zeskanowania budynku za pomocą lasera nie jest wystarczający. Plik zawierający „chmurę punktów” to tylko czarno-białe, ziarniste zdjęcie, które nawet po prostej obróbce, czyli nałożeniu wyników skanowania kilku laserów, daje niemodyfikowalną w programach CAD-wskich, czasami za bardzo szczegółową wizualizację obiektu.

Podsumowując, wizualizacje takie są mało użyteczne w procesie projektowania i modernizacji. Niezbędne jest stworzenie rzutów 2D oraz modeli 3D utworzonych w znanych formatach CAD-owskich. Ponadto, w wielu przypadkach inwentaryzacji, niepotrzebne jest skanowanie całego budynku, gdy np. zinwentaryzowana ma zostać tylko nowo powstała instalacja doprowadzająca farbę do komór lakierniczych. Oczywiste w tej sytuacji jest, że metoda skanowania laserowego jest niepotrzebna, dostarczająca za dużo informacji, a przy tym może okazać się zbyt kosztowna.

Potrafimy rozpoznać takie sytuacje i podjąć potrzebne i efektywne działania, które nie narażą inwestora na niepotrzebne koszty.

Więcej o SKANINGU laserowym 3D

Wyniki laserowej inwentaryzacji 3D mają wiele zastosowań. Są podstawą przy inwentaryzacji architektonicznej zabytków, aby stworzyć odpowiednią dokumentację opisującą stan budowli oraz umożliwić wizualizację i prezentację tych zabudowań. Wykorzystywane są także w celu posiadania trójwymiarowej mapy otoczenia, np. podczas inwentaryzacji dworców kolejowych, węzłów drogowych, nasypów, umożliwiając łatwe zaplanowanie przyszłych inwestycji. Ponadto, skanowanie laserowe stosowane jest przy inwentaryzacji budynków i hal przemysłowych oraz linii technologicznych w celu digitalizacji maszyn i urządzeń, zmiany organizacji wewnątrzzakładowej lub modernizacji.

Firma HOLDFORT zajmuje się tymi wszystkimi aspektami inwentaryzacji 3D, ze szczególną ekspertyzą w obszarze inwentaryzacji budynków, hal przemysłowych oraz linii technologicznych. Wieloletnie doświadczenie w branży przemysłowej, wiedza techniczna i znajomość programów CAD-owskich przy tej pracy dają nam możliwość przygotowania ze skanów bardzo dobrej jakości modeli 3D. Są one wykonane zawsze w zgodności z normami i wymaganiami klienta, aby w przyszłości dać możliwość łatwej modernizacji i reorganizacji nawet całej fabryki.